Palikite savo telefono numerį ir mes su Jumis susisieksime.

 

Apsaugoti namai – į naudą atostogoms ir nervams

Sakoma, kad palikti namus ir į juos sugrįžti reikia mokytis iš paukščių. Tačiau ką daryti, kad grįžę į savo jaukų „lizdelį“ po linksmų vasaros atostogų rastume jį tokį, kokį palikome? Taip, naująjį plokščiaekranį televizorių ar mikrobangų krosnelę, kuriuos išsinešė ilgapirščiai, pasitaupę galime vėl nusipirkti… Tačiau ugnis gali nepalikti ir sienų, o sprogę vamzdžiai padaryti žalos viso namo gyventojams…

 

Protingiausia prevencinių priemonių apsaugoti namams imtis kartu su atostogų planavimu. Juk atostogos kur kas malonesnės, kai žinome, jog padarėme viską, kad rastume namus tokius, kokius palikome…

 

Ugnis – pavojus namams

 

Gaisro priežastys gali būti įvairios: tiek elektros sujungimas, tiek palikta įjungta viryklė ar laidyklė, netvarkingi elektros prietaisai. Taigi reikia pasistengti užkirsti kelią nelaimei, ar bent iki minimumo sumažinti galimybę patirti didelių nuostolių.

 

Gaisro signalizacijos

 

Namuose kilus gaisrui svarbiausia – užfiksuoti patį faktą. Tam yra naudojamos efektyvios gaisro signalizacijos sistemos, kurios gali automatiškai nustatyti gaisro ar tiesiog dūmų židinį bei pranešti apie tai specialiosioms tarnyboms. Yra dviejų rūšių signalizacijos sistemos, iš kurių kiekvienas gali pasirinkti sau tinkamesnę. Individualiuose namuose, butuose dažniausiai naudojama konvencinė. Jai suveikus negalima nustatyti tikslios patalpos, kurioje yra gaisro židinys, nurodoma tik zona (patalpų grupė). Svarbiausias šios sistemos privalumas yra mažesnė kaina (kitaip nei adresinės gaisro signalizacijos sistemos). Pastaroji dažniausiai naudojama daugiaaukščiuose ar dideliuose įvairių įstaigų pastatuose, nes geba nurodyti tikslią patalpą, kurioje kilo gaisras. Gyvenamuosiuose namuose nenaudojamos ir automatinės gesinimo sistemos. Tam būna paruoštos kitos priemonės: gesintuvai ar smėlio dėžės.

 

Už kiek galima įsigyti?

 

Nustatyti kainą galima tik konkrečiai žinant, kokio dydžio yra jūsų būstas, kelintame aukšte gyvenate, kiek ir kokių jutiklių bus įrengta. Norint apytiksliai apskaičiuoti šios gaisro signalizacijos įrangos kainą savo namuose, reikia įvertinti tai, kad konvencinė kainuoja apie 1000 Lt, o adresinė – apie 8000 Lt, atsižvelgiant į aukščiau išvardintus kriterijus.

 

Būkite pasiruošę sutikti nelauktus svečius namuose

 

Pasiklausius įvairių būsto saugumo mitų, vagystės atrodo visai nebaisios. Juk namuose yra piktas šuo, o ir kaimynai visada namuose (nesvarbu, kad jie nuolatos miega arba garsiai klausosi muzikos). Dar kažkas sakė, kad mūsų gyvenamasis rajonas – saugiausias mieste… Tad ko bijoti? Pamirškime visus šiuos nežinia kieno išgalvotus mitus. Ne viskas taip lengvai apsaugoma, kaip atrodo, ir ne visi banditai tokie buki, kaip rodoma televizijos laidose (reikėtų nepamiršti, kad jos ir skirtos prajuokinti žmones). Taigi pasirūpinkime namais, kad vagys turėtų kuo mažiau galimybių į juos patekti. Nes vagys, kaip ir tarakonai, ateina nelauktai ir netikėtai…

 

Mechaninės apsaugos sistemos – durys ir spynos

 

Durys ir spynos – tai dvi neatsiejamos apsaugos priemonės. Norint, kad jos „veiktų“ efektyviai (saugotų nuo įsilaužimų), reikia suderinti jų abiejų kokybę. Jei užraktas bus įrengtas duryse, kurios nėra apsaugotos, jis praras apsaugos funkciją. Tad norėdami tinkamai apsaugoti savo būstą, duris ir spyną turėtumėte rinktis kartu.

 

Geriausiai saugumą užtikrina šarvuotos durys, kurios be apsaugos nuo įsilaužimo funkcijos atlieka daugelį kitų (vandens pralaidumas, atsparumas vėjo apkrovai ir t. t.). Į duris patartina montuoti dvi skirtingų rakinimo sistemų spynas: pagrindinę cilindrinę su rankena ir papildomą spyna su seifiniu raktu (rakinasi trimis kryptimis). Tinka ir kitoks variantas: pagrindinė spyna lauko durims su seifiniu raktu ir rankena, o papildoma spyna – su cilindru. Bet kuriuo atveju bus užtikrintas didesnis būsto saugumas, nes vagims išlaužti dvi skirtingų tipų spynas reikės daugiau laiko. Taip pat dėdami duris pasirūpinkite, kad jos atsidarytų į išorę. Taip tik apsunkinsite vagišiams darbą.

 

Beje, nereikėtų bijoti, kad durys sugadins jūsų namų interjerą. Dabar šarvuotų durų asortimentas labai platus: galima pasirinkti įvairaus dizaino, pradedant nuo plačios spalvų paletės, baigiant įvairių stilių raižiniais. O ką daryti, jei vis tiek nerandate savo būstui tinkančių durų? Visada yra galimybė įsidėti antras, derančias prie interjero.

 

Už kiek galima įsigyti?

 

Šarvuotos durys su spyna vidutiniškai kainuoja 1000-1600 Lt (priklausomai nuo apdailos, sudėtingumo, spynų tipo ir jų kiekio: su viena paprasta spyna – pigesnės, su seifine – brangesnės). Durys su raštu taip pat brangesnės (1800-2200 Lt), nerūdijančio plieno durys kainuoja 2000-2600 Lt).

 

Turintieji finansines galimybes, gali rinktis duris ir už 3000-5000 Lt.

 

Apsauginė signalizacija

 

Tai vienas patikimiausių būdų apsisaugoti nuo įsilaužėlių. Ši sistema užfiksuoja ne tik įsilaužimą pro duris, judesius, bet ir langų stiklo dūžius, priklausomai nuo to, kiek ir kokių jutiklių įsirengsite namuose. Ši sistema sujungiama su specialiųjų tarnybų stotimis, ir tik suveikus jūsų signalizacijai, jos atvyksta į įvykio vietą. Aišku, per šį trumpą laiką jau galite netekti kelių brangių daiktų, tačiau tai tikrai užkirs kelią vagišiams „darbuotis“ jūsų namuose kelias valandas.

 

Už kiek galima įsigyti?

 

Apsauginės signalizacijos kainą sunku pasakyti. Vienose firmose nereikia mokėti už pačią įrangą, o tik įjungimo ir apsaugos mokestį. Kitose kainuoja ir pati įranga. Ji gali svyruoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų, priklausomai nuo objekto dydžio, stiklo dūžių jutiklių skaičiaus, linijos, jungiančios su apsaugos tarnybomis, tipo ir pan. Kaina gali pasakyti tik techniniai darbuotojai, apsilankę jūsų būste.

 

Mėnesinis mokestis apsaugos tarnybai vidutiniškai svyruoja nuo 30 iki 70 Lt.

 

10 trumpų saugumo patarimų

 

Net ir apsaugoję namus visomis įmanomomis priemonėmis – įstatę kokybiškas duris, spynas, langus, signalizaciją – nepamirškite, kad vagišiai yra ne iš kelmo spirti ir, jei reikėtų, pereitų net kiaurai sienas. Jų neišgąsdins virš durų pakabintas kibiras vandens, kurio turinys tik durims prasivėrus atsidurs ant jų. Tad reikėtų nepamiršti keleto protingų patarimų, kurie pravers ne tik ilgam išvykus atostogauti.

  1. Nepalikite raktų „saugiose“ vietose: po laiptinėje augančia gėle ar durų kilimėliu. Jei žinote, kad tol, kol jūs mėgausitės atostogomis, kažkam reikės apsilankyti jūsų namuose (pavyzdžiui, palaistyti gėles ar pamaitinti augintinį), pasirūpinkite raktą tiesiogiai perduoti tam žmogui dar prieš išvykdami.
  2. Jei gyvenate pirmajame ar antrajame aukšte, įstiklinkite balkoną ar įstatykite grotas.
  3. Jei gyvenate daugiabutyje name, pasitarkite su kaimynais ir lauko duryse įsirenkite telefonines spynas.
  4. Išvažiuodami nepalikite atvirų langų ar balkonų. Juk namus išvėdinti galėsite ir grįžę po atostogų. Geriau praverkite orlaidę.
  5. Jei gyvenate privačiame name, apsodinkite jį mažais krūmeliais arba kitokiais želdynukais, kurie pasunkintų priėjimą prie langų. Vagims ne tik bus daug sunkiau prieiti pasidairyti, ką turite namuose, bet ir patekti vidun.
  6. Sutemus nepamirškite užtraukti užuolaidų ar žaliuzių, kad nebūtų galimybės matyti, kas yra viduje.
  7. Pasirūpinkite, kad pašto dėžutė niekada nebūtų pilna. Laiškų ir laikraščių krūvos joje tik sukels įtarimą, kad jūsų jau kurį laiką nėra namuose ir galbūt dar ilgai nebus.
  8. Pasirūpinkite automatiniu namų apšvietimu. Tuomet vagims bus daug sunkiau slankioti aplink jūsų namus ar veržtis vidun nepastebėtiems.
  9. Garsus šunelio lojimas sumažina įsilaužimo į namus galimybę ir gąsdina vagis, tačiau reikia nepamiršti, kad nenaudėliai gali sužeisti augintinį ir nieko netrukdomi „linksmintis“ jūsų namuose.
  10. Išvykdami paprašykite, kad kaimynai prižiūrėtų jūsų namus. Tik nepamirškite, kad jie ne visada būna namie, o ir būdami ne visada stebi, kas dedasi aplinkui.

 

Tad jei pasirūpinsite savo namų apsauga iš anksto ir nelauksite, kol problemos „užpuls“, sutaupysite ne tik pinigų, bet ir apsaugosite nervus.

 

Šaltinis: statybajums.lt